Sokoterapia

Zdrowie Gratis - Nie daj się spasteryzować - wyciskaj naturalne soki z miąższem

W książce pt. „NA ZDROWIE PORADY dr Górnickiej” autorki: Jadwiga Górnicka i Sabina Zwolińska-Kańtoch, umieściły rozdział pt. „Sokoterapia – siła świeżych warzyw i owoców”. Dzięki niemu, możemy pogłębić wiedzę na temat zdrowotnych właściwości soków.

Dlaczego warto pić soki?

1. Świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe pozwalają uzupełnić niedobory witamin, enzymów oraz biopierwiastków w formie najłatwiejszej do przyswojenia. Docierają one do krwi bez obciążania wątroby i całego układu trawiennego w ciągu 15-20 minut, a wraz z krwią są rozprowadzane do wszystkich komórek i tkanek. Po ich wypiciu nie czujemy ociężałości jak po normalnym jedzeniu. Nie zastąpią ich żadne, nawet najdroższe preparaty farmakologiczne. Oprócz witamin rośliny dostarczają prowitamin, czyli związków, z których dopiero w naszym organizmie powstają witaminy. Do tej grupy należą np. karoteny występujące we wszystkich pomarańczowych oraz czerwonych warzywach i owocach (marchew, pomidory, papryka).

2. Picie soków warzywnych przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Nadmiar białka zwierzęcego (mięso, wędliny, jajka) i węglowodanów (chleb, bułki, kasze, ciasta) zakwasza organizm, ponieważ produkty te zawierają dużo siarki, fosforu i chloru. W procesie trawienia w obecności wody pierwiastki te zamieniają się w kwasy, które wraz z krwią docierają do wszystkich tkanek, nadając im odczyn kwasowy. Naturalnie organizm ma wbudowane mechanizmy, które działają alkalizująco, ale wszystko to dzieje się do czasu. Długotrwała, uboga w świeże warzywa i owoce dieta prowadzi d zakwaszenia organizmu i zmian chorobowych. W Środowisku kwaśnym słabe komórki szybciej ulegają zwyrodnieniu, co rodzi wiele schorzeń, także nowotworowych. Zasadowym działaniem odznaczają się wapń, potas oraz… sód. Dlatego z upodobaniem większość z nas soli potrawy (bo sól to związek sodu), choć nadmiar soli prowadzi do innych schorzeń. Związków zasadowych dostarczają nam wszystkie warzywa i owoce. Z produktów zwierzęcych jedynie mleko odznacza się takim wpływem ze względu na dużą zawartość wapnia i potasu.
Aby zrównoważyć kwasowość potraw mięsnych i węglowodanowych, należałoby zjeść 2 razy tyle warzyw i owoców, czyli na 10 dkg mięsa i węglowodanów potrzeba 20 dkg warzyw i owoców. Najczęściej takiej ilości nie zjadamy, ale możemy wypić w postaci soku. Na przykład trudno zjeść 50 dkg surowej czy nawet utartej marchewki, bo nasze stawy żuchwowe nie wytrzymują takiego obciążenia. Nie mówiąc o ludziach starszych mających gorsze uzębienie, małych dzieciach czy rekonwalescentach, których obciążona lekami wątroba nie byłaby w stanie stawić takiej ilości surowych warzyw. Jednak chętnie wypijemy szklankę soku z marchewki. W tej łatwo przyswajalnej postaci komórki mogą wchłonąć do 90 proc. zawartych w nim substancji odżywczych.

3. Świeże soki dostarczają naszym tkankom wody organicznej, doskonale wchłanianej przez nasze komórki.

4. Kuracja świeżymi sokami pozwala schudnąć i oczyścić organizm z toksyn. Nadwaga i otyłość są konsekwencją nadmiaru pożywienia, który spożywamy. Organizm musi wchłonąć i przetworzyć węglowodany, białka oraz tłuszcze, ale nie dostaje koniecznych do tych reakcji biokatalizatorów. Powstałe „niedopałki” gromadzą się w jelicie grubym oraz tkance tłuszczowej. Podczas kuracji sokami usuwamy te toksyny i chudniemy. Dlaczego? Dostarczamy bowiem niewiele białek, węglowodanów i tłuszczów, ich ilość w stosunku do potrzeb energetycznych jest znacznie ograniczona. Wtedy organizm przechodzi na odżywianie endogenne, czyli wewnętrzne. Na sokoterapię wystarczy przeznaczyć od 5 do 7 dni, by osiągnąć wspaniałe rezultaty. Ale przed jej rozpoczęciem najpierw trzeba oczyścić jelito grube. Służą temu: lewatywa lub ziołowe środki przeczyszczające.

5. Soki warzywne dostarczają flawonoidów i przeciwutleniaczy, co zwiększa obronę przeciwko wolnym rodnikom. Wolne rodniki to aktywne atomy, którym brakuje jednego elektronu. Aby go zdobyć, zabierają go z każdej innej komórki, tym samym ją uszkadzając. Powoduje to zmiany starcze (plamy, zmarszczki) i rodzi schorzenia nowotworowe, sercowo-naczyniowe, immunologiczne, wzroku. Źródłem wolnych rodników mogą być m.in. nie tylko nieprawidłowa dieta, ale także palenie papierosów i stany zapalne w organizmie. Soki dostarczają przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki, co zapobiega procesom rakotwórczym komórek i chorobom.

6. Kuracja sokami, choć pracochłonna, jest tańsza niż nowoczesne środki farmakologiczne. Soki działają profilaktycznie oraz leczniczo, nie mają przy tym negatywnych skutków ubocznych. Picie soków warzywnych może być traktowane jako terapia uzupełniająca i prowadzona równolegle z kuracją lekami farmakologicznymi.

7. Soki dają zastrzyk energii. Dla osób aktywnych, które zaczynają odczuwać znużenie i wyczerpanie, nie ma lepszego zastrzyku energii na początek dnia niż szklanka świeżego soku z warzyw i owoców. Przy tym soki można łączyć, uzyskując nowe, niezwykłe smaki. W sezonie letnim do warzyw, z których przyrządzamy soki, warto dodawać zielone części ziół przyprawowych, np. tymianku, majeranku, bazylii itp., które stanowią niezwykle bogate źródło witamin i minerałów.